1. Başlangıç sayfası
 2. Altyapı sistemi – CROSSFIX®
 3. ENNI yönetim binasının CROSSFIX® ile cephe yeşillendirilmesi

Portre

 • Mülkün inşaat yılı: 2020/2021
 • Yeşillendirmenin boyutu:
  • - Doğu cephesi + iç avlu: yakl. 600 m²
  • - Fuaye: yakl. 60 m²
 • Sahibi: ENNI Energie & Umwelt Niederrhein GmbH, 47441 Moers
 • Planlama: Carpus + Partner AG, 52074 Aachen
 • Yeşil planlama: GDL Belke GmbH, 57368 Lennestadt


Aşağı Ren'deki Moers'te, ENNI Stadt & Service Niederrhein AöR'ün 2021 yılında inşa edilen yeni yönetim binası, yeşil cepheler açısından amiral gemisi bir projedir. 600 metrekarelik alanıyla doğu cephesi, Almanya'nın bugüne kadarki en büyük dikey bahçesidir (Mayıs 2022 itibarıyla). Yeşillik, CROSSFIX® altyapı sistemi tarafından yerinde tutulan yaklaşık 56.000 bitkiden oluşmaktadır. 30'dan fazla farklı çiçekli çalı ve otun renkli etkileşimi ile yeşil cephe, bu tip bir cephe tasarımının hem görsel hem de ekolojik açıdan ve ayrıca binanın kullanımına ilişkin diğer olumlu yönler açısından sunduğu büyük potansiyeli etkileyici bir şekilde göstermektedir.
 

Yeşil bir cephenin avantajları

Yeşil cepheler lehine uzun bir argüman listesi var. Yeşil alanlar zararlı maddeleri yakalar ve iklimin sürdürülebilir bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur. Özellikle alan yetersizliği nedeniyle yeni bitkilendirmenin mümkün olmadığı kentsel alanlarda, dikey yeşil cephe, yeşil alan inşa etmek için esnek bir seçenek sunuyor. Yaz aylarında dikey yeşillendirme cepheye gölge sağlayarak iç mekanı serin tutarken, kışın ise ısı yalıtım etkisi sağlıyor. Ayrıca ses yalıtımına da olumlu etkisi vardır. Bitkiler gürültüyü emer ve şehir merkezlerinde az bulunan küçük hayvanlara ve önemli faydalı böceklere yaşam alanı sağlar. Yeşil cephe sadece ekolojik açıdan avantajlar sunmakla kalmıyor. Cephelere yönelik esnek tasarım olanakları neredeyse sonsuzdur.

Duvara Monte Yeşillendirme Sistemi

Yeşil bir cephe oluşturmanın yaygın bir yolu, ayrı bitki materyallerinden oluşan, yaşayan duvar olarak da bilinen, duvara monte edilmiş yeşilliklerin kullanılmasıdır. Bu tip bir sistem Moers'deki ENNI'de kullanıldı. Bu sistemlerin avantajı, tesis ceplerinin şantiyeye önceden ekilmiş olarak teslim edilmesi ve böylece tasarım hedeflerinin anında yerine getirilmesidir. Uygulama kontrollü, son teknoloji sensör ve sulama teknolojisi, bitkilerin her zaman ihtiyaç duydukları bakımı almasını sağlar. Ekolojik açıdan değerli olan bu yüksek teknolojili cephe, bina fiziği, yapısal bütünlük, yangından korunma ve uyumluluk açısından tüm gereksinimleri karşılayan sağlam bir altyapı gerektirir. CROSSFIX® altyapı sistemi duvara monte yeşilliklerin kurulumu için ideal seçimdir. Paslanmaz çelikten üretildiği için ısı köprüleri son derece düşüktür, yüksek yük taşıma kapasitesine sahiptir, yangına karşı oldukça dayanıklıdır ve benzersiz braket geometrisi sayesinde maksimum esneklikle kullanılabilir. Bu, çok çeşitli tasarım seçeneklerine ve çıkıntılar veya duvar açıklıkları gibi yapısal koşullara optimum adaptasyona olanak sağlıyor.

CROSSFIX® altyapı sistemi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.