EJOT’un tarihi yirminci yüzyılın başlarına kadar uzanır.

EJOT Grubu, modern endüstriyel mimarinin yaratılmasıyla nitelenen yoğun inşaat faaliyetleriyle birlikte küresel ölçekte büyüme yolundadır. 2013’ün en önemli projeleri, Taicang/Çin’deki yeni üretim holünün açılışı, Bad Berleburg’deki bir eğitim seminerinin de dâhil olduğu lojistik merkezinin ve üretim holü 4.0’ın inşaatı ve Detroit/ABD ve Tokyo/Japonya’daki Teknoloji Merkezlerinin açılışı olmuştur. Kurucu bir üye ve ortak hissedar olarak, EJOT Attendom’daki bir araştırma ve geliştirme faaliyeti ve Güney Westphalia’daki araba üreticileri, tedarikçileri ve üniversite kurumları arasında bilgi alışverişi platformu olan Güney Westphalia Otomotiv Merkezi’yle (acs) bağlantılıdır. EJOT yenilik alanında seçkin kuruluşların, Almanya’daki orta ölçekli işletmelerin “İlk 100”ü arasındadır ve 2016’da Almanya Mittelstands Zirvesi’nde ödül almıştır. Nisan 2017’de Hans Werner Kocherscheidt’in vefatıyla, EJOT, EJOT Grubu’nu dünya çapındaki 3,300 çalışanıyla ve azami derece bireysel adanmışlık ve girişimci vizyonuyla birlikte 500 milyon avroyu aşan bir ciroyla şekillendirmiş olan kurucusunu yitirmiştir.
1984’te, EJOT logosu daha önceden var olan tüm şirket isimlerine eklenmiştir. Aynı sene, merkez ofisiyle birlikte EJOT Baubefestigungen GmbH Bad Laasphe’de kurulmuştur. EJOT BK, Norveç ve Fransa’daki ilk satış ofisleriyle Avrupa’da büyümeye devam etmektedir. Bu strateji, kendi üretim şirketlerinin kuruluşuna kadar devam etmiştir. EJOT Grubu aynı zamanda Almanya’da da büyüyerek, Bad Laasphe’de ikinci bir üretim tesisi açmıştır. 1993’te, EJOT Thuringia’daki Tambach vida fabrikasını satın almış, bunu Avrupa’daki en büyük ufak vida üreticilerinden birine dönüştürmüştür. DIN ISO 9001 ve DIN EN ISO 14001’e göre, sertifikalar EJOT’taki yüksek kalite standardını belgelemektedir. Aynı zamanda Bad Berleburg alanında, yeni bir üretim holünün hizmete sokulmasıyla birlikte üretim arttırılmıştır.
2018'de, plastiklerin doğrudan vidalı bağlantısı alanındaki başarı öyküsünü sürdüren yeni EVO PT® vida piyasaya sürüldü.
EJOT proaktif olarak dijitalleşme konusunu ele alıyor, çalışanların ve müşterilerin yararına bir strateji geliştiriyor.
Thüringen'deki tesiste, ilk büyük üretim genişletmesi 2019'da faaliyete geçecek. 8.000 m²'lik yeni bir bina, EJOMAT® ayıklama makineleri ve sevkıyatı için alan yaratabilecek. Yeni bir büyük temperleme fırını ile ise FDS® vidalarını fabrikada terperleme kapasitesi oluşturabilecek.
Corona pandemisi, dünyayı EJOT'un da etkilendiği derin bir krize sürüklüyor. İnşaat sektörünün krizde sağlam olduğunu kanıtlaması EJOT için çok olumlu. Ortak büyük bir çabayla, kriz yılı inanılmaz derecede iyi yönetiliyor.
2021'de Türkiye'de Çerkezköy sahasındaki yeni tesisin inşaat çalışmaları başlayacak. 2022 yılı, EJOT Group'un 100. yıldönümü için etkinlikler, projeler ve kutlamalarla dolu bir yıl - ne yazık ki aynı zamanda Ukrayna'daki savaşın işlerin ne kadar kolay kayabileceğini ve elde edilenlerin tehlikeye atılabileceğini gösterdiği bir yıl. Thüringen'deki tesiste, yıldönümü kutlamalarının bir parçası olarak yeni çinko pul fabrikası açıldı.
2000 senesinde, grup yapılandırmasının yeniden düzenlenmesi, şirketlerin EJOT Holding CmbH & Co. KG’ya bağlanması ve holding şirketi için bir danışma kurulunun kurulmasıyla gerçekleşmiştir. Avrupa, Amerika ve Asya’da kaydedilen daha fazla uluslararası büyümeyle,  ilk Asya üretim tesisi olan EJOT Bağlama Sistemleri Taicang, Çin’de ve ortak girişim olan EJOTATF de Meksika’da kurulmuştur. Bina Bağlayıcıları şubesinin yeni lojistik merkezi Bad Laasphe’de faaliyetlerine başlamıştır. Bir aile işi olarak, EJOT’ta iş ve aile hayatının bağdaştırılması, üstünde en çok durulan konulardan biridir. “Audit berufundfamilie” sertifikası 2011’de verilmiştir.  
1922’de, Adolf Böhl aynı ismi taşıyan fabrikasını Siegen-Wittgenstein bölgesinde, Bad Berleburg yakınlarındaki ufak bir köy olan Berghausen’de kurmuştur. Adolf Böhl’ün 1960’da vefat etmesiyle, yeğeni Hans Werner Kocherscheidt işi devralmıştır. 1965’te, Eberhard Jaeger vida fabrikası yakınlardaki Laasphe’de kurulmuştur. Bu yeni çeşitlilik stratejisi, plastik üretimiyle birlikte 1970’lerde de devam etmiştir. Enjeksiyonlu kalıplama yöntemiyle elde edilen parçaların yanı sıra, plastik/metal kombinasyonunda yüksek kaliteli bağlantı elemanları da üretilmiştir. 1970’lerin sonlarına doğru, bu ürün yelpazesi ev inşaat alanında termal yalıtımda kullanılmak üzere yalıtım unsurlarının tamir edilmesini de kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu sektörde, EJOT pazar lideri olmuştur ve Almanya’daki taleplerin %80’ini karşılamaktadır. EJOT’un 1970’lerin sonlarında gerçekleştirmiş olduğu önemli teknik yeniliklerden biri de pazarın önde gelen ürünlerinden biri haline gelmiş, termoplastikler için uygun, sivri uçlu bir vida olan PT® vidasının icadıdır.