Düz çatılar için teknik kurallar

Düz Çatı Rehberi - Bölüm 6

Düz çatı kılavuzumuzun bu altıncı ve son bölümü, düz çatılar için teknik kurallar, doğru tip ve sayıda bağlantı elemanı seçimi ve ayrıca korozyon konusunu hakkındadır.
 

Bağlantı elemanlarının tipi ve sayısı

Bağlantı elemanlarının seçiminde ve mekanik düz çatı sabitlemesinin tasarımında üç önemli unsur vardır:
  • Düz çatı kılavuzu (Mayıs 2019 itibariyle): Deutsche Dachdeckerhandwerk (Alman Çatı Kaplama Ticareti Derneği) tarafından en son teknolojiye yapılan ek
  • DIN 18531 (Temmuz 2017 itibariyle): Çatıların, balkonların ve yürüme yollarının su yalıtımı, mevcut teknolojinin son durumunu açıklar
  • DIN 18336 (Eylül 2019 itibariyle): Alman inşaat sözleşmesi prosedürleri (VOB) - Bölüm C, su geçirmezlik çalışmalarını düzenler.

Kullanılacak bağlantı elemanlarının sayısı ile ilgili olarak, kural ve düzenlemelerdeki ifadeler bir ölçüde tamamen tekdüze değildir. Düz Çatı Direktifi ve DIN 18531 Bölüm 3, metrekare başına en az iki bağlantı elemanının kullanılması gerektiğini belirtir..

Ayrıca, bağlantı elemanlarının türü ile ilgili olarak, bağlantı elemanının malzemesi hakkında farklı düzenlemelerde farklı bilgiler bulunmaktadır.
DIN 18531, çatıları iki uygulama sınıfına ayırır. K1 uygulama sınıfında standart bir tasarım tanımlanmıştır. Uygulama sınıfı K2, yüksek kaliteli bir tasarımı tanımlar. Uygulama sınıfı K2, örneğin yüksek kaliteli bina kullanımı, gökdelenler, çatılar ve güneş enerjisi tesisatlı çatı yüzeyleri veya bina hizmetleri ekipmanı için faydalı olabilir. Madde 6.14, Rüzgar emme koruması, mekanik sabitleme durumunda, K2 uygulama sınıfında korozyona dayanıklı bağlantı elemanlarının kullanılması gerektiğini belirtir.

​​​​​​​DIN 18336, VOB Bölüm C'ye aittir. VOB Bölüm C, müşteri ve yüklenici tarafından kabul edilmesi gereken inşaat hizmetleri için genel teknik sözleşme koşullarını kapsar. Sonuç olarak, VOB Bölüm C çok sayıda bireysel standart içerir. Eylül 2019 tarihli en son versiyonunda, DIN 18336'nın 3.2.1.8 maddesi, mekanik bağlantı elemanları olarak yalnızca korozyona dayanıklı bağlantı elemanlarının kullanılması gerektiğini belirtir.

Düz çatı yönergesine göre, bağlantı elemanları mevcut ısı yalıtımlı çatı düzeneklerine vidalandığı durumlarda, korozyon dayanıklı bağlantı elemanları onarım amaçlı kullanılmalı. Korozyona dayanıklı bağlantı elemanlarının genel kullanımı hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Bitümlü veya ıslanmış çatı yapılarındaki onarımlar için korozyona dayanıklı bağlantı elemanlarının kullanılmasını tavsiye ederiz.

Yönetmelikleri doğru anlamak
Genellikle kullanılan gereklilik kipi tartışma nedenidir. Burada "-malı"(should) kipinin genellikle gönüllü bir taahhüt varsayıldığı anlamına geldiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, Alman Çatı Kaplama Ticareti Derneği'nin "Su Yalıtımı için Özel Kurallar"ın yayıncısı olarak kendisine dayattığı bir düzenlemedir. Ayrıca, bu kuralın dışına çıkılması durumunda, bir hasar durumunda bağımsız bir uzmanın nasıl tepki vereceği de herkes için açık olmalıdır.
duz catilar icin teknik kurallar

Korozyon direnci ve koruma

Temel olarak, düzenlemeler korozyona dayanıklı ve korozyona karşı korumalı arasında ayrım yapar. Ama tam olarak fark nedir?

Korozyon direnci, DIN EN ISO 8044'te belirtilen bir terimdir. Bir malzemenin belirli bir korozyon sisteminde, korozyondan kaynaklanan dezavantajlar olmaksızın işlevini yerine getirme yeteneğini tanımlar. Bir şartname hazırlayıcı, bir standart veya yönetmelik, bir bileşenin "korozyona dayanıklı" olmasını gerektiriyorsa, bu, bu bileşenin yapıldığı malzemenin, verilen sınır koşulları altında korozyon hasarından etkilenmediği anlamına gelir. Daha sonra kaplamalı veya cilalı bir malzemenin kullanılmasına izin verilmez. Paslanmaz çelikler, 5 Mart 2018 tarihli Z-30.3.6'da Almanya'da ulusal düzeyde belirtilmiş ve bir genel bakışta özetlenmiştir.

Korozyon koruması, standartlarda belirtilmeyen bir terimdir. Bileşenlerin kaplamalar ve cilalar yardımıyla çevresel koşullardan korunduğunu açıklar. Düz çatılardaki uygulamalar için, minimum korozyon koruması gereksinimi ETAG 006 veya EAD-030351-00-402-2029'da belirtilmiştir ve DIN 50018'e göre Kesternich testi ile tanımlanmıştır.
flachdachratgeber-6-korrosion-1920x550px-TR.jpg
Ayrı, üç parçalı korozyon kılavuzumuz [link] ayrıca korozyon konusunu daha derinlemesine ele almaktadır. Paslanmaz çelik düz çatı bağlantı elemanları hakkında daha fazla bilgi ve ipuçları İnşaat Blogumuzdaki ilgili makale [link]'te verilmektedir.
​​​​​​​
​​​​​​​Düz çatı kılavuzu – Önemli olan planlamadır!
Düz çatı kılavuzumuzda planlamanın temelleri, inşaat, konum sabitleme olanaklarının yanı sıra ön boyutlandırma ve rüzgar kaldırma testi hakkında bilgi verdik. Son olarak düz çatılarda ilgili teknik kurallar ve korozyon konusuna değinilmiştir. Bir sonraki düz çatı projeniz hakkında size tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyacağız. Herhangi bir sorunuz veya özel bir sorununuz mu var? Bize Ulaşın!
BAŞKA SORULARINIZ MI VAR?

Bize bir mail yazabilirsiniz.
​​​​​​​infotr@ejot.com


EJOT Product recommendations for flat roofs

teaser-dabo-schraube-sw8-et-4.8-850x444px.jpg

Dabo® Screw AF 8 ET-4.8


Go to product

teaser-halteteller-hte-82-40-850x444px.jpg

Stress plate HTE 82/40


Go to product

Düz çatılar ürün portföyü

Bir bağlantı uzmanı olan EJOT ürün portföyünde, farklı yüzeyler için çeşitli düz çatı bağlantı elemanları bulunmaktadır.


DAHA FAZLA