İlk boyutlandırmanın temel kavramları

Düz Çatı Rehberi – Bölüm 3

Düz çatı kılavuzumuzun önceki bölümlerinde düz çatı planlamanın temel kavramlarından bahsettik, düz ve eğimli çatılar arasındaki farkı açıkladık, düz çatının yapısına daha detaylı baktık ve hangi yüklerin ve gerilmelerin dikkate alınması gerektiğini ve hangi tür bağlantıların dikkate alınabileceğini açıkladık. Burada, ilk boyutlandırma ele alınmaktadır.

İlk boyutlandırma, gerekli sayıda düz çatı bağlantı elemanının belirlenmesi için temel oluşturur. Ancak nicel analizde hangi etkileyen faktörler rol oynar ve ilk boyutlandırmayı oluşturmak için hangi parametreler gereklidir?
​​​​​​​

İlk boyutlandırmayı etkileyen faktörler

​​​​​​​Etkilerle ilgili olarak, hesaplamada üç faktörün etkisi vardır: Bina projesinin planlandığı rüzgar bölgesi. Burada binanın coğrafi konumu bir rol oynar. Örneğin Almanya dört rüzgar bölgesine ayrılmıştır. Arazi pürüzlülüğünde dört arazi kategorisi tanımlanmıştır. Aşağıdaki parametrelere sahip bina geometrisi de - kat planı hesaplaması, bina yüksekliği, çatı eğimi ve saldırı eğitimi - dikkate alınmalıdır.
Flachdachratgeber-3-einflussfaktoren-1920x1000px-TR.jpg
Dirençle ilgili olarak, hesaplamayı etkileyen dört faktör vardır:
İlk olarak, bağlanma için kullanılan destekleyici yapı rol oynar. Stres plakası ve vidadan oluşan seçilen sabitleme kombinasyonu da tanımlanmalıdır. Üretici, uzunluklar, açıklama ve malzeme mukavemeti gibi kullanılan çatı kaplama membranı hakkında bilgiler de optimum ilk boyutlandırma için gereklidir.
Son olarak, uzunlukların ve sabitleme (bağlantı) elemanlarının kombinasyonunun bir rüzgar kaldırma testinde önceden test edilmiş olması da faydalıdır ve ilgili test raporundan bir tasarım yükü kullanılabilir. Optimum sonuçları vermese de, seçilen kombinasyon için bir rüzgar kaldırma testinin sonuçları olmadan ilk boyutlandırma yapılması mümkündür.

​​​​​​​İlk boyutlandırma yapıldığında, önce yük etkileri değerlendirilir ve seçilen sabitleme kombinasyonu belirlenir. Ayrıca, metrekare başına minimum bağlantı elemanı sayısı gibi ulusal spesifikasyonlar da dikkate alınmalıdır. Almanya'da, Düz Çatı Direktifinin en son versiyonuna göre, metrekare başına minimum bağlantı elemanı sayısı ikidir.
​​​​​​​

İlk boyutlandırmanın amacı

İlk boyutlandırmanın amacı, müşteriye çatı kaplama membranı ve sabitleme kombinasyonu kombinasyonunun dikkate alındığı bir hesaplama vermektir. Köşe alanı, dış yüzey, iç yüzey ve iç alandan oluşan farklı yüzeylerden oluşur. İlk boyutlandırma, alan başına gereken sabitleme (bağlantı) elemanı sayısını gösterir ve mesafeleri tanımlar.
Flachdachratgeber-3-darstellung-flachdachflaeche-1920x800px-TR.jpg
Daha önce belirtildiği gibi, ilk boyutlandırmada rüzgar yükselme testinin sonuçları değerli bilgiler olarak kullanılabilir. Rehberimizin bir sonraki bölümünde bunun ne anlama geldiğini ve nasıl gerçekleştirildiğini tartışacağız. DIN EN 1991-1-4'e göre rüzgar yükü hesaplamasını da açıklayacağız.

Düz çatılar için ürün portföyü

Bir sabitleme uzmanı olarak EJOT, farklı yüzeyler için çeşitli düz çatı bağlantı elemanları sunar.


DAHA FAZLA

BAŞKA SORULARINIZ MI VAR?

Bize bir mail yazabilirsiniz.
​​​​​​​infotr@ejot.com